Връзките между хората, както и връзката между човек и храната, като че ли се усложняват и се възприемат с все по-несериозно отношение през последните години. Разбира се, винаги излизат модни течения, които ни дават временна насока. В храненето, например, навлязоха все повече вериги за бързо хранене, с възможност за доставка по домовете, за да ни е още по-лесен и бърз достъпа до тях. Та дори и в любовта (“отворените” връзки например).
Но нито любовта, нито храната трябва да бъдат лекомислени или за бърза консумация. И защо? – Защото, подхождайки осъзнато и информирано към тях, ще можем да взимаме по-правилни решения, без угризения на съвестта, или чувство на вина; решения, които да ни правят по-щастливи, а защо не и по-здрави.
А можем ли наистина чрез любовта и храната да бъдем по-здрави, ще разберем именно тук.
Връзката между емоциите и имунната ни система буди голям изследователски интерес сред учените през последните години. Установено е, че щастливите хора, или поне щастливите в любовта проявяват по-висока устойчивост към заболявания в сравнение с хора, които са нещастни в любовта. Всичко се свежда до връзката между нервната и имунната система. Чрез нервната система се изпращат сигнали към мозъка, които му дават информация за това как се чувстваме и в зависимост от нашето състояние имунната система може да отслабва или да става по-силна. Други проучвания на Калифорнийския университет в Лос Анжелис констатират, че по косвен начин стабилната любовна връзка може да помогне да имаме по-здрави кости в тялото. Депресията, от своя страна, е възможно да отслаби имунната ни система. Затова чувството на любов може да се счита за чудесен здравословен стимулатор, както физически, така и психологически.
Колкото до храната – всички знаем, че тя е основен източник на енергия за нашия организъм. Разбира се, чувството на глад е физиологично проявление на нуждата на организма от гориво. Но дали приемът на всякакъв вид храна дава достатъчно “качествено гориво”?
Не случаен е изразът: “Ние сме това, което ядем!”.
Основно проблемът в съвремието се гради върху това, че не консумираме качествена храна. Д-р Алехандро Хунгер подчертава в документалния филм “Глад за промяна”, че “Ядем продукти, имитация на храна”. Целта е да получим продукти, които чисто и просто да задоволят временно физиологичната ни нужда от храна, като същевременно ни накарат да ядем още и още от тази “имитация на храна”, която не предоставя никакви здравословни ползи за организма. Все едно ядем “празна храна” – празна откъм качествени показатели.
Вместо качество и здраве, ни се предоставят: мононатриев глутамат, ГМО продукти и храни пълни с Е-та (за тях ще говорим малко повече в следващия ни блог пост).
В любовта ситуацията с “качеството” в отношенията ни е същата като при храната. Здравите, пълноценни, споделени чувства на любов могат да окажат огромно положително влияние върху цялостното ни физическо и емоционално състояние, както видяхме по-горе.
Затова и в любовта, и в избора на храната, трябва да избягваме “заместителите”, “имитацията” и “нездравословното”, за да бъдем по-щастливи и по-здрави! Обичайте и хапвайте “качествено”!
А медове “Тръвна” ще бъдат винаги до вас, изпълнявайки мисията си – да осигурим по-сладък, щастлив и здравословен живот на хората!
Любопитно:
Медове “Тръвна” са контролирани и следени на всеки един етап от производствения процес – от закупуването на суровината от български пчелари с проследим произход, до затварянето на всяко бурканче мед. Как гарантираме чистотата на нашия мед? – Част от меда ни се произвежда от собствени кошери, като всеки мед се тества в сертифицирани лаборатории за над 650 показателя.
Така произвеждаме мед, който да отговаря на най-високо качество, за да осигурим доверие в нашите продукти, че ще донесат максимални здравословни ползи за човешкия организъм!
Прочетете повече по темата: “По опаковката посрещаме, по съдържанието изпращаме!”, където ще научим повече за това какво е важно да гледаме, за да изберем “здравето” в любовта, в храната и в меда.