Както вероятно някъде, някога сте чували, пчелите са високоорганизирани насекоми. Могат да създават големи колонии със сложна и строга йерархия, в която функционират пчелните семейства.
Любопитна е функционалността на царството им, затова по-долу ще споделим какви видове пчели има и каква е тяхната роля в кошера.🐝
Основно видовете пчели биват три вида:
– пчела майка
– работнички и
– търтеи,
като работничките имат много роли, променящи се във времето.
Какви са ролите на видовете пчелички?
👑Пчелата майка
Това е основният член на пчелното семейство. Тя се грижи за това кошерът да се разраства на брой и без нея той не може да съществува. Всички яйца се снасят от пчелата майка (царицата). Тя снася по едно яйце във всяка клетка, а младите пчели се грижат за него.
Видове работнички
Младите пчелички са тези, които стоят само в гнездото до навършване на определена възраст (около 20-тина дни), след която започват да излизат и да събират прашец. Тяхната работа също е разпределена в кошера:
⚔️Охранители
Този пчелички стоят на входа на кошера и го пазят от нарушители. Всяка пчела, която иска да влезе, бива “проверявана” от охранителите и ако не успее да докаже, че принадлежи на кошера, бива бързо прогонена. Допълнителна функция на тези пчелички е да предпазват кошера в горещите дни, като застават на входа на кошера и започват да пърхат с крила, за да създадат вентилация и така да охладят кошера.
👷♂️Строители
Пчелите строители се грижат кошерът. Те създават восъчните пити и поправят пукнатините, които се образуват по кошера.
❗Любопитно е, че всяка клетка от кошера е с шестоъгълна форма, което е оптималната форма за изграждане на здрав, устойчив кошер, с по-малко восък и енергия, отколкото се използва за която и да е друга форма.
🍼Кърмачки
Това са “детегледачките” на кошера. Този вид пчели са млади пчели, които отглеждат бъдещите поколения, хранят ги с пчелно млечице, откъдето получават и името си.
🏰Придворни
Придворните пчели са личната охрана на пчелата майка. Основните им функции са да я хранят, почистват и охраняват.
🧹Чистачки
Името на този вид пчели е достатъчно показателно. Пчелите чистачи се грижат за хигиената на кошера – те го почистват от различни отпадъци, както и от паразити, които потенциално могат да наранят дома им.
Разузнавачи и събирачи
След като навършат определена възраст младите пчели вече започват да излизат от кошера и се превръщат в пчели “разузнавачи” и пчели “събирачи”.
🔍Разузнавачи
Тези пчели търсят нектар, като се ориентират по цветовете, аромата, формата и размера на растенията. След като открият нектар те вземат част от него и се връщат обратно в кошера. Там, според движението им по питата, съобщават на пчелите „събирачи“ за посоката и отдалечеността на находището.
🐝Събирачи
След получаване на информация от разузнавачите, пчелите събирачи намират находището на нектар, събират го и се връщат до кошера, за да предадат товара и излитат отново. Средноднвено тези пчели правят около 10 полета, като разстоянието до което се отдалечават, обикновено, е около 2км. Наблюдават се случаи, в които то може да се увеличи от 7км до 9км.
👨👩👧👦Търтеи
Търтей при пчелите се нарича мъжкият екземпляр. Той имат една единствена роля – да помагат на кошера да се разраства.
Любопитно, нали?
Изпратете ни Вашето предложение за любопитни факти, свързани с пчеличките и производството на мед, за които бихте искали да научите повече. Пишете ни налично съобщение във facebook, или instagram , или на нашия е-майл адрес travnahoney@gmail.com .