С какво се занимаваш, твоето място в спорта през годините, успехи?
И.С.: Казвам се Иван Сираков и съм асистент в катедра Теория и методика на физическото възпитание във Великотърновския университет. Междувременно съм част и от организацията на много спортни събития.
От много малък съм по спортните площадки, а по-сериозно се занимавам със спорт от 10 годишен, когато започнах да тренирам ориентиране. Имах кратко прекъсване, но и до ден днешен това е спорт №1 за мен. Дългогодишен национален състезател съм и съм единственият медалист от младежко световно първенство за страната. Състезавам се и в най-различни трейл и атлетически бягания, екстремни надпревари и други.
Колко често спортуваш в седмицата, какво включват тренировките ти?
И.С.: Трудно е да се каже, тъй като зависи от периода, от състоянието ми, от ангажиментите и т.н., но ако трябва да осредним бих казал 7-10 пъти седмично. Тренировките ми включват основно бягане – като винаги съм се опитвал да избягвам асфалта. Често карам и колело или правя различни упражнения за обща физическа подготовка, но най-често бягам сред природата.
Каква част заема храненето в твоето ежедневие, как се храниш и как планираш спрямо тренировки и състезания?
И.С.: Честно казано много обичам да ям, винаги е било така. От години се опитвам да намаля количествата, които изяждам, но без голям успех. Разбира се, от друга страна се старая да избягвам всякакви вредни храни и да се храня разнообразно и здравословно. По време на тренировки нямам никакъв специален режим, а преди състезания, просто гледам да оставя повече време между храненето и бягането, за да съм „по-лек“. Като цяло не смятам, че е най-добрият вариант да правиш промени в ежедневното си хранене точно преди старт, защото това може да е допълнителен стрес за организма – правилното разнообразно и здравословно хранене трябва да е ежедневен навик.
Помниш ли кога за първи път си хапнал мед и какви спомени се събудиха?
И.С.: За първи път? Не! Но със сигурност е в много ранна детска възраст, тъй като дядо ми беше много запален пчелар, с безброй кошери и абонамент за списание „Пчелар“ (или нещо подобно). За щастие, още от тогава знам колко полезен е медът и всички пчелни продукти.
Колко често хапваш пчелен мед?
И.С.: Бих казал ежедневно, разбира се, има някои дни, в които пропускам, но медът много често присъства в менюто ми – било то в закуската, в чая или в лимонадата.
Какво е приблизителното количество мед, което консумираш, дневно или седмично?
И.С.: Труден въпрос – зависи от сезона, защото през зимата е повече, но бих казал около един голям буркан на седмица.
Какви други пчелни продукти консумираш и в каква форма?
И.С.: Не толкова често колкото мед, но консумирам и пчелен прашец, когато хапвам мюсли, прополис, когато искам да подсиля имунитета си, а също така имам и един мехлем, който е с основна съставка прополис. Винаги съм отворен към използването на пчелни продукти.
Имаш ли предпочитан/любим вид мед?
И.С.: Не, харесвам ги и течни и захаросани, и букет и манов, и липов и лавандулов, всички.
Твоите 3 любими рецепти/хапвания с мед?
И.С.: Най-често консумирам мед на закуска – в мюсли, в юфка, в овесена каша, а също така много често ям и разкошни любими филии с мед и тахан. Слагам мед дори върху домашно приготвена баница.
Използвам мед и в напитки – най-често това са чаят в по-студените месеци и медените лимонади през по-топлите – защо да използвам някакви сиропи от магазина, когато мога да подсладя лимонадата с мед? 😉
Как включваш меда в твоя тренировъчен режим – преди, след тренировки или състезания?
И.С.: Нямам „специална рецепта“ как да го интегрирам в спортно-състезателния процес – просто той присъства в менюто ми за закуска почти всеки ден. А, както вече казах, често и в следобедните напитки.
Сещам се обаче, че не веднъж и два пъти съм си правил различни домашни енергийни барчета на базата на овесени ядки и мед. А преди години, когато имаше и участвахме в едни продължителни Адвенчър състезания, си бях правил и енергийни гелове на базата на мед и смлени ядки. Доста добре се получиха и няколко поредни години ги приготвях.
Как определяш влиянието на меда върху физическото ти състояния, спортни резултати, възстановяване след тренировка/състезание?
И.С.: Медът ни дава много енергия, така че определено е добър вариант, както преди, така и по време и след натоварване. Качествените въглехидрати са основен източник на енергия за тялото, така че медът тук се включва отлично и върши чудеса😊.
Може да последвате и следите изявите и инициативите на Иван Сираков тук:
Личен сайт – ivansirakov.com
Официална фейсбук страница