В контекста на съвременния глобализиран и технологизиран свят, където контакти се осъществяват в социалните мрежи и чатове, взаимоотношения се стартират чрез специални приложения за запознанства, храната се избира през онлайн каталог и се доставя до вратата ни, не можем да не се запитаме:
– Какво ни мотивира да направим своя избор в любовта и в избора на храна?
– Как да отсеем това, което наистина търсим, сред многообразието и безрбойния достъпен, лесен и атрактивен избор, който ни се предоставя, както в посока на връзки, така и в избора на качествена храна?
– И знаем ли всъщност какво стои зад избора ни? Дали, избирайки по”опаковката”, можем правилно да определим “качественото съдържание” на човек или продукт, от което зависи и здравословното ни състояние – физическо, емоционално и психологическо?
Когато говорим за влюбване и събуждане на апетита към конкретна храна, трябва да сме наясно, че искрата, която разпалва този пламък, е една и съща. Това е опаковката или визията на човек, продукт, ястие. Първоначалното ни впечатление се гради върху физическите показатели, които предопределят желанието ни за романтични отношения или желанието ни да дадем шанс на храна, която да дегустираме за първи път.
И в двата случая, разчитайки само на това възприятие, можем да бъдем подведени във вземането на решение за нашето щастие и здраве, заради грешен мотив – подвеждаща опаковка!
В любовта лъскавата опаковка и приятният аромат на парфюм са все инструменти, с които сетивата да бъдат събудени и интересът – привлечен. От какво точно сме мотивирани, обаче, да направим избора си за връзка? – “Напудрен” външен вид?!
Както се уверихме от изследванията, представени в предходния ни блог пост, щастливата и стабилна любовна връзка има благоприятно влияние върху здравословното ни състояние. В случая, атрактивната “опаковка” не гарантира щастие, дълготрайна любов и здраве! Важното е какво се крие под нея. Ако липсват качества, които ценим и искаме нашият партньор да притежава, като толерантност, отговорност, доброта, интелигентност, лоялност или надеждност, то ефектът от положителната емоция за организма ни, ще бъде краткотраен.
Ще предоставим на тялото си “имитиращ продукт” или “некачествено гориво”. Ще можем да достигнем с него само до някъде по пътя си , но не и да извървим целия път на живота.
Според проучване бракът, в който има любов, се оказва като елексир за сърцето. Проучването установява, че тези, които навлизат в своите четиридесет години, встъпили в щастлив брак, имат по-здрави сърца и по-малък риск от преждевременна смърт, от хора на същата възраст, които са разведени или не са в “здрави” любовни отношения. Според друго проучване, голямата и силна любов активира същите области на мозъка като инхибиторите на болка. Следователно любовта може да има подобен ефект като на лекарствата, които се борят с хроничната болка.
Затова трябва да проверяваме какво се крие под опаковката, или какво е “съдържанието” преди да рискуваме своето щастие, а с това – и своето здраве!
При изборът на храна ситуацията е аналогична. Имаме красиво опаковани продукти, прекрасно аранжирани чинии, дори ароматът е неустоим… Един известен български шеф-готвач бе казал, че вкусът е балансът между сладкото и солта, затова всичко може да се приготви вкусно. Но за истински стойностното ястие, най-важното е качеството на продуктите, с които е приготвено!
Колкото и атрактивна да е визията на продукт, ястие – храна, тя не гарантира нито вкусова класа, нито качествени показатели и здравословни ползи. Какво се крие под неустоимата опаковка на голяма част от хранителните продукти, които ни се предлагат?
Вместо качество и здраве, често ни се предоставят: мононатриев глутамат, ГМО продукти и храни пълни с Е-та. А какво представляват те ще научим тук.
Според изследване на Масачузетския технологичен институт мононатриевият глутамат (подобрител на вкуса) се използва в близо 80% от готовите храни. Счита се, че наличието му в хранителен продукт, прави така, че този продукт ни засища за кратко, като същевременно възбужда желанието ни да ядем още и още от него. Допълнителният “ефект” от мононатриевия глутамат е трупането на мазнини. Счита се, че именно този подобрител възбужда частта от мозъка, която дава сигнал на тялото ни да трупа мазнини. Мононатриевият глутамат се съдържа естествено в морски водорасли, ферментирали соеви продукти, дори в доматите и гъбите. Негативното му влияние, обаче, се определя не от естественото му съдържание в тези храни, а от изкуствено добавеното му, концентрирано съдържание в някои хранителни продукти.
Продължаваме с хидрогенираните растителни мазнини или транс мазнини, които се получават при нагряване до висока температура чрез водород и катализатори. Този процес се нарича хидрогениране. А защо има негативно влияние върху здравето ни? Редица изследвания показват, че честата употреба на хидрогенираните мазнини може да доведе до повишаване нивата на лошия холестерол, докато не влияе по никакъв начин на добрия. Това е предпоставка за сърдечно-съдови заболявания и риск от инфаркт или инсулт. Разбира се, мазнините са полезни за организма ни, но здравословните такива, които се съдържат в маслини, авокадо, ленено семе и други.
Тъй като списъкът с “качествени” съставки в хранителните продукти е дълъг, ще се спрем само на още една съставка, изкуствено добавяна в храните – аспартам. Това е широко използван изкуствен подсладител, заместител на захарта. Той, обаче, е в пъти по-сладък от самата захар. Една от съставките му има доказано канцерогенно действие, което може да създаде неврологични проблеми. Друга негова съставка може да предизвика проблеми със зрението, с черния дроб или мигрени. Установено е дори, че аспартамът блокира действието на серотонина и поради това може да увеличи риска от депресивни състояния и психични заболявания. Негативното му въздействие върху организма се дължи на химическите трансформации, които се случват в организма ни, под действието на аспартама.
С описаното дотук, обаче, не искаме да оставяме впечатление, че всеки хранителен продукт е вреден.
Необходимо е да се уверим в качеството и съставките на храните, както и в качествата на човека, с когото искаме да имаме дълготрайни романтични отношения. Нека правим информирани и обмислени избори. Защото качеството на живота ни зависи от тях, както и щастието, и всички положителни и здравословни влияния, които можем да получим за нашия организъм. Нека посрещаме по “опаковката” и изпращаме по “съдържанието”!
Затова медове “Тръвна” споделят открито резултатите от изследванията на своя мед, за да направим информиран избор за качествените и полезни пчелни продукти. Как? Сканирай QR кода на всяко бурканче и намери изследванията за партидата на продукта, който държиш. Така ще се убедиш сам в чистотата му!
А ползите от качествения ни мед са многобройни. Ето и някои от тях:
- подобряване на съня;
- подобряване на паметта;
- подобряване храносмилането;
- повишаване нивата на антиоксидантните съединения в тялото – намаляване на холестерола;
- съдържа минерали, аминокиселини и ензими;
- може да ускори метаболитната активност на организма – отслабване.
Още за ползите от меда може да откриете тук: https://travna.bg/blog/13-polzi-ot-pchelen-med/.